main_foto
 
 

Orhidejas

 Mūsu orhideju kolekcija ir salīdzinoši jauna. Tā sākta veidot tikai pirms 37 gadiem. 1979 gada janvāra beigās nejauši ieguvu savu pirmo orhideju. Pa šiem gadiem orhideju skaits ir pieaudzis līdz 600. Gadu gaitā orhideju skaits ir stipri mainījies. Sākumā daudzas orhidejas aizgāja postā nezināšanas pēc. Vairākas reizes slimības, kaitēkļi un apkures sistēmas avārija pašā ziemas vidū ir gandrīz iznīcinājušas kolekciju. Tomēr, par spīti visam, tā ir!

 Kā kolekcija radās.

 Pirmo orhideju man uzdāvināja studiju biedrs. Tālāk jau notika kā slavenās amerikāņu orhideju audzētājas Rebekas Tisson-Northen teiktajā:,, Jūs nejauši iegūstat orhideju. Jūs par to neko nezināt, sākat lasīt, Jums rodas interese. Iegūstat vēl vienu orhideju, atkal lasāt, meklējat, lasāt. Kamēr saprotat, ka Jums jau ir par daudz un jāsāk samazināties."

 Pirmajos gados kolekcija īpaši strauji nepalielinājās. Tolaik Latvijā orhidejas bija reti sastopamas un lielākā daļa no tām jau bija pie manis. Kādā izstādē iepazinos ar vairākiem Maskavas orhideju audzētājiem. Sāku mainīties. Vairākus pieaugušus, bet vienkāršus augus varēja samainīt pret kaut ko stipri mazu, bet retu.

 Tuvojās PSRS sabrukums. Varējām apciemot ārzemju radus. No Amerikas atvedām vairākas meristēmu pudeles ar orhideju jaunstādiem. Ar dažiem stādiņiem kabatā braucu uz Maskavu, bet atpakaļ atgriezos ar vairākiem maisiem, pilniem ar orhidejām.

 Iepazinos ar slaveno orhideju audzētāju, profesoru Ernestu Foldātu. Foldāta ieteikumi man atvēra daudzu privāto un apmeklētājiem slēgto kolekciju durvis.  Vācijā pabiju Heidelbergas universitātes orhideju siltumnīcās. Tā ir pasaules lielākā savvaļas orhideju kolekcija.  Turpat Vācijā, atkal pateicoties Foldātam, iepazinos ar baronesi fon Lefferenz. Viņas privātā kolekcija ir viena no lielākajām pasaulē.

 Atgriežoties no Vācijas viss mans vilciena vagons Grodņā tika cauri bez muitas kontroles. Vienkārši, kad beidza ,,purināt,, manu puķu kasti, citiem vairs laika neatlika.

 Savā otrajā braucienā uz Latviju Foldāts atveda trīs lielus koferus ar orhidejām. Pa koferim tika katram botāniskajam dārzam, trešais koferis tika man. Nākamajā reizē Foldāts atbrauca bez orhidejām. Viņš bija gribējis redzēt, kā viņa atvestās puķes aug. Vēl nākamajā reizē bija tikai viens koferis. Man.

 Kā Foldāta viesis nokļuvu Dienvidamerikas lietus mežos. Atradu savas pirmās džungļu orhidejas. Redzēju kā tās aug savvaļā. Bija vienreizēja iespēja gandrīz 3 mēnešus pastrādāt un pamācīties pie pasaulslavenā orhideju audzētāja. Atgriežoties mājās, ceļasomā bija orhidejas. Dažas no tām ļoti retas. Tās man uzdāvināja selekcionāri Francisko Enrike un Karlo Aulisi.

 Pēdējos gados kolekcija papildinās ar interneta veikalos un audzētavās iegūtajiem augiem. Arī mūsu lielveikalos gadās ieraudzīt interesantus eksemplārus. Uzsvars tiek likts uz īpaši skaistiem hibrīdiem un savvaļniecēm.

 Apmeklētājiem tiek rīkoti semināri par orhideju  audzēšanu, kā arī sniegtas praktiska rakstura konsultācijas un ieteikumi. Atvainojiet, bet mums ir kolekcija un augu tirdzniecība nenotiek.

Ja Jums ir vēlme, neklātienes ceļojumu manā orhideju pasaulē varat

turpināt portālā Draugiem.lv mana profila albūmos.

Ja radās interese,esat gaidīti viesi mūsmājās.

                                                  

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
← atpakaļ